Warsztaty ikonograficzne
- Szczegóły
W dzisiejszych czasach ikona przeżywa odrodzenie. Na przełomie ostatniego dziesięciolecia możemy zaobserwować wzrost zainteresowania jej pięknem oraz techniką tempery jajowej, którą tradycyjne ikony są wykonywane również dziś.
Biskup Michał Janocha, znany historyk sztuki w rozmowie z Ewą Kiedio powiedział: „Skoro tajemnica Wcielenia jest fundamentem chrześcijaństwa, to jej konsekwencją jest ikona.” ( „A piękno świeci w ciemności” Więź ) Zwrócił też uwagę na ikonę, która jest w centrum liturgii wschodniej.
My, nowoczesny zachód, skłaniamy się coraz bardziej by poznać i doświadczyć tej tajemnicy wcielenia ukrytej w ikonie. Coraz więcej osób odkrywa w warsztatach pisania ikon swoistą drogę do pogłębienia swojej relacji z Bogiem. Szukając w nich odpoczynku od życia codziennego, ciszy a w niej intymnego spotkania z osobą Stwórcy. Warsztaty stały się więc formą poszukiwań relacji oraz pogłębienia wiary.
Warsztaty prowadzone są w atmosferze skupienia i modlitwy. Aby dobrze zrozumieć ikonę, zaczynamy zawsze od poznania jej teologicznego aspektu. Poznajemy historię ikony, wymiar duchowy oraz symbolikę.
Warsztaty ikonograficzne są nie tylko czasem gdzie uczestnik poznaje bizantyjską technikę tempery ale jest to przede wszystkim czas spotkania Boga z człowiekiem. Jest to twórczy czas rekolekcji gdzie twórcą jest nie tyle kursant co sam Pan Bóg, który w tym niezwykłym spotkaniu przemienia obraz Boga w człowieku.